Mersin’de 13 yılda 650 bin dekar tarım alanı yok oldu

img
MERSİN - HDP’li Rıdvan Turan, Mersin’de son 13 yılda 650 bin dekar tarım alanın yok edildiğini belirterek, “Böyle giderse Mersin’de 60 yıl sonra tarım üretimi yapacağımız bir alan kalmayacak” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu, kentteki doğa tahribatlarına ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzendi. Toplantıya, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, İl Eşbaşkanları Gülbahar Şöfer ile Mehmet Alış ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi de gözlemci olarak yerini aldı. 
 
766 BÖLGEYE MADEN RUHSATI 
 
Toplantıda konuşan HDP'li Turan, Türkiye’de yaşanan taş ocakları sorununa dikkati çekerek, Türkiye’de, 766 bölgede maden ruhsatı verildiğini aktardı. Turan, ruhsat verilen yüzde 70’lik alan içinde, yüzde 58’inin ormanlık alan, yüzde 60’ın ise tarım alanı olduğunu belirtti.
 
BİTKİ TÜRLERİ YOK OLUYOR
 
Mersin’de Toroslar başta olmak üzere İnsu, Gözne, Ayvagediği ve Kerimler köylülerinde taş ocakları faaliyetlerinin olduğuna vurgu yapan Turan, kentte 2020 yılından 20 civarında taş ocağı ruhsatı verildiğini, ruhsat sayısının şuanda 37’ye çıktığını söyledi. Turan, “Toroslar’ da taş ocaklarının kurulduğu yerler endemik bitkilerin ve hayvan türlerinin olduğu yerler. Öte yandan 65 bin yıllık fosillerin olduğu bir yer. Patlamalar sebebiyle sualtı kaynakları yok ediliyor” ifadelerini kullandı.
 
YÖRÜK KÜLTÜRÜ TEHLİKE ALTINDA  
 
Ekolojik tahribatın kültürel boyutuna dikkat çeken Turan, Yörük kültürünün de tehlike altında olduğuna vurgu yaptı. Turan, düzenli üretim yapamayan Yörüklerin kentte göç etmek zorunda bırakıldığını söyledi. "Yörüklerin yoğun yaşadığı ve üretimin yoğun olduğu yerlerde taş ocakları açılması ekolojik kırım ve asimilasyon politikasıdır” diyen Turan, AKP-MHP iktidarının Yörüklere kültürel soykırım uyguladığını belirtti. 
 
650 BİN DEKAR TARIM ALANI 
 
AKP-MHP iktidarının "talan düzeni" sonucunda Mersin’de 13 yılda 650 bin dekar tarım alanının yok edildiğini kaydeden Turan, "Böyle giderse Mersin’de 60 yıl sonra bu çılgınlığın sonucunda tarım için alan kalmayacak. Bu açıdan varlığımızı ve geleceğimiz teminat altına almanın tek yolu üretmektir,  toprakla ilişkimizi kesmemektir" dedi.